Santa Maria Gloriosa dei Frari

Gdzie się znajduje: San Polo, 3072, 30125 Venezia, Włochy (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć?

Zagłębiając się w historię i początki istnienia świątyni, kluczową rolę odgrywają w niej uczniowie św. Franciszka z Asyżu. Przybyli oni do Wenecji w 1222 roku i już w 1250 roku udało im się zgromadzić środki na budowę świątyni. To dzięki nim, dzisiaj macie możliwość podziwiać przepiękne wnętrza. Przyległe krużganki są miejscem, w których spoczywają archiwa państwowe, dokumentujące 1000 lat historii weneckiej.

Kościół jest ogromny, a mimo to na pewno nie poczujecie się w nim zagubieni. Choć stanowi mieszaninę różnych stylów, wyróżnia się prostotą. Posiada on tak wiele renesansowych arcydzieł, których mogłoby pozazdrościć nie jedno renomowane muzeum.

Najistotniejszą informacją dla zwiedzającego, jest skierowanie się ku ołtarzowi nad którym wisi słynny obraz Tycjana, przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Dzieło powstało w latach 1516 i 1518 a jego ranga jest kluczowa dla malarstwa weneckiego. We wnętrzu znajdziecie też wiele nagrobków dożów i innych przedstawicieli arystokracji oraz grobowiec Tycjana –słynnego malarza, urodzonego niedaleko Wenecji, który mieści się w prawej nawie kościoła.

Jedną z najwspanialszych rzeźb, jest drewniany posąg Donatellego, który przedstawia św. Jana Chrzciciela. Polecamy odwiedzenie tego miejsca miłośnikom piękna architektonicznego, malarskiego oraz historii Wenecji, która jest częścią historii Europy.

 

Kiedy zwiedzać:

Godziny otwarcia kościoła:

• Poniedziałek – sobota: 9.00-18.00.

• Niedziela: 13.00-18.00.

• Kościół jest zamknięty od lipca do sierpnia w niedziele oraz 25 grudnia 1 stycznia i w Wielkanoc.

 

Ceny:

• Wstęp do kościoła kosztuje 2,50 euro.

 

Dla kogo:

• Jeśli interesujesz się historią i zabytkami.

• Jeśli chcielibyście zobaczyć cudowny ołtarz autorstwa Tycjana.

 

Dla kogo nie:

• Jeśli podróżujecie z małymi dziećmi, które szybko się nudzą i nie potrafią zachować spokoju.

• Jeśli nie jesteście koneserami sztuki.

 

Co zobaczyć w pobliżu:

• Scuola Grande di San Rocco.

 

Jak dojechać:

Aby dostać się z lotniska do kościoła, musicie wsiąść do autobusu 35 na stacji Aeroporto M. Polo i wysiąść na przystanku Venezia P. Roma Z tego miejsca do celu macie tylko 9 minut pieszo!

 

Ceny transportu miejskiego:

• 1 dzień- 20,00 euro.

• 2 dni- 30,00 euro.

• 3 dni- 40,00 euro.

• 7 dni- 60,00 euro.

• bilet jednorazowy – 7,50 euro.

 

Gdzie zaparkować:

Zaparkować auto możecie na ulicy Viale Stazione 16, a koszt wynosi około 26 euro.

 

Więcej informacji:

Strona internetowa kościoła: http://bit.do/djyV6.

Numer telefonu: 041 710 487.

Adres e-mail: patronato@basilicadeifrari.it.

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.