Santa Maria Della Salute

Santa Maria Della Salute

Gdzie się znajduje: Fondamenta Salute, 30123 Venezia, Włochy (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć?

Być może kościół Santa Maria Della Salute nie jest tak dobrze znany jak Bazylika św. Marka, ale to właśnie ta świątynia jest głównym miejscem, do której Wenecjanie mają wielki sentyment. Wiąże się on z dżumą, która zapanowała w mieście w 1639 roku. Choroba uśmierciła wtedy jedną trzecią mieszkańców, dlatego senat złożył ślubowanie, że w zamian za wstawiennictwo Matki Boskiej wybuduje wspaniały kościół ku Jej czci. Dżuma rzeczywiście szybko minęła, a senat dopełnił ślubów i ufundował świątynię, którą zbudował Baldassare Longhena – słynny architekt, urodzony w Wenecji.

Kościół jest masywną budowlą z kopułami, który wzoruje się na Bazylice św. Marka. Świątynia spoczywa na 100 palach. Wcześniej w tym miejscu stał kościół wraz z klasztorem, poświęcony Trójcy Świętej. Aby zyskać miejsce, pod okazałą świątynię wyburzono stare obiekty. Jej budowa trwała 50 lat.

Największe znaczenie sakralne w świątyni ma ikona Marii Dziewicy, przywieziona z Krety przez Francesco Moresini - doży weneckiego od 1688 roku. Rzeźby na ołtarzu są alegorią pokonania epidemii (reprezentowanej przez uciekającą wiedźmę) w Wenecji (reprezentującą przez klęczącą elegancką arystokratkę), pokonanej przez Marię Dziewicę. Warto wiedzieć, że w kościele i zakrystii znajdują się wspaniałe obrazy Tycjana. Był on wielkim malarzem, ale dla niektórych może kojarzyć się tylko z kolorem włosów w odcieniu rudości, który posiadała jego ukochana.

Co roku 21 listopada Wenecja obchodzi Święto Zawierzenia Marii Pannie, zwane tu po prostu Festa Della Salute. Na Canal Grande buduje się most wotywny, gdzie w ciągu dnia przychodzą Wenecjanie i zapalają w ofierze świece, do których i Wy możecie dołączyć.

 

Kiedy zwiedzać:

Godziny otwarcia kościoła:

• od poniedziałku do soboty: 9.30-17.30.

• niedziele: 9.30-12.00 i 15.00-17.30.

 

Ceny:

Wejście do bazyliki jest darmowe w godzinach otwarcia świątyni. Natomiast wejście do zakrystii, gdzie znajdują się słynne dzieła kosztuje:

4€- bilet normalny.

2€- bilet ulgowy.

 

Dla kogo:

• dla osób zafascynowanych sztuką.

• dla osób które chciałyby zobaczyć piękne dzieła np. Tycjana.

 

Dla kogo nie:

• dla osób których nie interesują się sztuką.

• dla osób niecierpliwych.

• dla osób z małymi dziećmi.

• dla imprezowiczów.

 

Co zobaczyć w pobliżu:

• San Gregorio.

• Dorsoduro.

 

Jak dojechać:

Aby dostać się z lotniska do świątyni należy wsiąść do pojazdu miejskiego z numerem 35 na przystanku Aeroporto M. Polo, następnie musicie wsiąść do promu 5.1 Gdy wysiądziecie będziecie mieli tylko 14 minut pieszo do przejścia.

 

Gdzie zaparkować:

Parking znajduje się na ulicy Piazzale Roma, niedaleko dworca głównego w Wenecji. Cena za dobę kosztuje około 26 euro.

 

Więcej informacji:

• strona internetowa: https://goo.gl/FgGmWx.

• numer kontaktowy: http://bit.do/djyV6 (za pomocą formularza internetowego).

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.