Sainte-Chapelle

Sainte-Chapelle

Gdzie się znajduje: 8 Boulevard du Palais, 75001 Paris, Francja (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Tłumacząc z francuskiego, Sainte-Chapelle to po prostu Święta Kaplica. Nie dajcie się jednak zwieść – to nie jest maleńka, niepozorna kapliczka położona gdzieś w skromniejszej okolicy regionu. To wyjątkowa budowla zamkowa, położona na paryskiej wyspie Cité. Jeśli nie wiedzieliście, że Paryż w ogóle ma jakieś wyspy, już spieszymy z wyjaśnieniem. Cité znajduje się na Sekwanie i odchodzi od niej aż osiem świetnie skomunikowanych mostów. Dlatego też bardzo płynnie wtapia się w miejski krajobraz.

Jeśli chodzi o Sainte-Chapelle, wszystko zaczęło się w XII wieku. Ludwik IX Święty był pod takim wrażeniem zdobytej przez siebie relikwi, że postanowił zbudować dla niej specjalne pomieszczenie. W tamtych czasach relikwie były niezwykle popularne i nawet jeden palec świętego był wart cały majątek – pomyślcie więc jakie znaczenie mogło mieć posiadanie korony cierniowej. Nic dziwnego, że Sainte-Chapelle to budowla tak wyjątkowa i monumentalna. Warto dodać, że miejsce spoczynku znalazły w niej także inne, bezpośrednio związane z Chrystusem relikwie – gwóźdź i fragment krzyża. Niestety spokój i atmosfera świętości nie były dane tej Kaplicy na zawsze. W czasie rewolucji francuskiej dosyć bezceremonialnie zrobiono z niej zwyczajny magazyn mąki. Część relikwiarza została przetopiona, a część pamiątek i skarbów w późniejszym czasie zawędrowała do Katedry Notre-Dame.

Sainte-Chapelle jest dzisiaj przede wszystkim pięknym przykładem architektury gotyckiej. To budowla niezwykle strzelista, dwukondygnacyjna, wyposażona w smukły dach wieżowy. W jej wnętrzu możecie podziwiać wysokie na piętnaście metrów witraże, które przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu, a także ciekawe malarstwo ścienne. Duże wrażenie robi nawiązująca do Apokalipsy rozeta, którą datuje się na XV wiek.

 

Kiedy zwiedzać:

Święta Kaplica otwarta jest codziennie, w godzinach zależnych od sezonu:

• od 2 stycznia do 31 marca: 9.00 – 17.00

• od 1 kwietnia do 31 października: 9.30 – 18.00

• od 1 listopada do 31 grudnia: 9.00 – 17.00

• nieczynne w dni: 1 maja, 25 grudnia, 1 stycznia

 

Ceny:

• Bilet normalny: 10 €

• Bilet ulgowy: 8 €

• Wstęp darmowy dla: osób poniżej 18 roku życia, które wchodzą razem ze swoją rodziną (nie liczy się dla grup szkolnych), osób niepełnosprawnych z opiekunem, osób w wieku 18-25 lat należących do krajów Unii Europejskiej

• Wypożyczenie audio przewodnika na godzinę: 4,50 €

 

Dla kogo:

• Dla osób zafascynowanych historią i różnymi obliczami sztuki

• Dla wierzących i niewierzących, chcących poczuć niepowtarzalną atmosferę gotyku

 

Dla kogo nie:

• Nie dla osób, które chcą wejść do środka ze zwierzętami

• Nie dla ludzi mających problemy z zasadami kulturalnej turystyki

 

Co zobaczyć w pobliżu:

 Katedra Notre-Dame – ta słynna katedra również znajduje się na wyspie. Tym bardziej nie możecie jej ominąć! Pamiętajcie, że część skarbów Sainte-Chapelle zawędrowało właśnie do tej sąsiedniej świątyni.

 Panteon – jedna z najciekawszych budowli Dzielnicy Łacińskiej, swoim wyglądem nawiązująca do włoskiego Panteonu. Została wzniesiona jako Kościół Świętej Genowefy. Jaka opowieść się za tym kryje? Sprawdźcie sami, zaglądając do jednej z naszych paryskich zakładek.

 Luwr – świątynia prawdziwej sztuki, kryjąca w sobie skarby z różnych epok i opowiadająca tysiące fascynujących historii. Na pewno nie raz i nie dwa już o niej słyszeliście.

 

Jak dojechać:

Przy Sainte-Chapelle zatrzymują się autobusy o numerach 21, 27, 38, 85, 96. Możecie również skorzystać z 4 linii metra, wysiadając na przystanku Cité.

 

Gdzie zaparkować:

Mapkę i szczegóły dotyczące miejsc parkingowych możecie odnaleźć na stronie internetowej https://goo.gl/Bml5e4. Paryż jest trudnym miastem, jeżeli chodzi o podróżowanie samochodem i czasami warto zarezerwować miejsce na parkingu z wyprzedzeniem.

 

Więcej informacji:

• Numer telefonu: 33/(0)1 53 40 60 80

• Strona internetowa: http://www.sainte-chapelle.fr

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.