Refugios

Refugios de la Guerra Civil de Almería

Gdzie się znajduje: Manuel Perez Garcia, S/N, 04001, Almería, Provincia de Almería, Andalucía (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Podczas hiszpańskiej wojny domowej (przyp. 1936-1939) Almería została zbombardowana aż 52 razy, a w rezultacie została dotknięta przez 754 bomby. Te wydarzenia przyczyniły się do wybudowania schronów, które mogłyby pomieścić prawie 40 000 mieszkańców w odcinku 4,5 kilometra (w tamtym okresie liczba ludności Almeríi wynosiła 52 000). Aby wspomóc tak kosztowny projekt wart 4,5 miliona peset, władze wprowadziły podatek 1% od wszystkich zakupów. Oczywiście partie polityczne, przedsiębiorstwa, czy związki zawodowe również dołoży się do tego „interesu”. Dzięki zebranym pieniądzom w 1937 roku architekt Guillermo Langle Rubio rozpoczął budowę schronów.

Osoby o wysokiej reputacji, bogatsze, czy też sam architekt mieli przejście do schronu ze swoich prywatnych domów. Jednak zasady panujące w bunkrze obowiązywały każdego. Nie można było palić, wnosić broni, toczyć dyskusji na tematy religijne czy światopoglądowe, aby nie wywoływać wewnętrznych konfliktów, a dzieci nie mogły być pozostawione same sobie.

Podczas reżimu generała Franco schrony zostały zamknięte i zapomniane. Zainteresowano się nimi dopiero 2001 roku. Obiekt został oddany do użytku turystycznego w 2006.

 

Co zobaczyć na miejscu:

Na miejscu czeka Was kilometrowy historyczny spacer. Zobaczycie salę operacyjną, spiżarnię, przejścia do innych tuneli. Zwróćcie uwagę na zapiski partyzantów pozostawione na ścianach. Nadają temu miejscu żywy i wojenny charakter.

 

Kiedy zwiedzać:

• Sezon zimowy (od października do maja): Od wtorku do niedzieli od 10:00 do 13:00; piątek i sobota w godzinach od 17:00 do 20:00.

• Sezon letni (od czerwca do września): od wtorku do niedzieli od 10:30 do 13:30; piątek i sobota od 18:00 do 21:00.

 

Ceny:

• Bilet wstępu – 3 euro

• Bilet dla osób poniżej 18 roku życia i powyżej 64 – 2 euro

• Bilety należy wykupywać z kilkudniowym wyprzedzeniem on-line (www.almeriacultura.com), bądź m.in. z jednodniowym stacjonarnie

 

Dla kogo:

• Dla rodzin

• Dla chcących poznać historię Hiszpanii

• Dla zainteresowanych najważniejszymi zabytkami Almeríi

 

Dla kogo nie:

• Dla osób, które mają lęk przed zejściem 9 m pod ziemię

 

Jak dojechać:

• Autobusem – L18

• Przystanek – Puerta de Purchena

 

Co zobaczyć w pobliżu:

 Cerro San Cristobal

 Puerta de Purchena

 Centro de Interpretación Patrimonial de Almería

 Catedral de Almería

 Aljibes Árabes

 La Alcazaba

 

Gdzie zaparkować:

• Możecie zostawić samochód na ulicy bądź na Parking Algae Tris Avenida Vilches bądź w podziemiach galerii handlowej

 

Więcej informacji:

 http://bit.ly/2foJlG0 – zerknijcie, jak wygląda wnętrze

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.