Pomnik Józefa Bema

Gdzie się znajduje

Znajduje się nad Dunajem, naprzeciwko Węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w pobliżu ulicy: Bem rkp. 47, 1027 Węgry. (mapa)

 

Co warto wiedzieć

• Małe przypomnienie z lekcji historii. Józef Bem, Józef Bem… Kim był? O co chodzi? Co robi na Węgrzech? Już spieszymy z odpowiedzią. Pomnik, który możecie obejrzeć w Budapeszcie jest świetnym przykładem wspólnej historii i przyjaźni między Polską a Węgrami. Generał Józef Bem był obustronnym bohaterem narodowym, dowodził armią podczas powstania węgierskiego w 1948 roku. A ponieważ to waleczny człowiek był, wcześniej brał także czynny udział w powstaniu listopadowym.

• Pomnik Bema stoi już od dawna – jego budowę rozpoczęto w 1927 roku, lecz zanim skończono wszystkie prace i oficjalnie stanął nad Dunajem, minęło 7 lat.

• Przez ten symboliczny gest Węgrzy chcą pokazać nie tylko szacunek i podziękowanie dla Józefa Bema, lecz także dla wielu innych Polaków, którzy aktywnie włączyli się do obrony ich kraju.

 

Kiedy zwiedzać

Bez ograniczeń. Pomnik stoi i czeka na Was każdego dnia, o każdej porze roku.

 

Ceny

Bem zaprasza wszystkich za darmo – oglądanie pomnika jest zupełnie bezpłatne

 

Dla kogo

• Dla Polaka, dla Węgra – dla wszystkich, którzy są zainteresowani historią wzajemnych relacji między tymi krajami

• Dla każdego, kto podczas przechadzki nad Dunajem ma ochotę na poznanie trochę tła kulturalnego i historii Budapesztu

 

Dla kogo nie

• Nie dla osób, które nudzą się pomnikami i nie lubią się przy nich zatrzymywać.

 

Co zobaczyć w pobliżu

Węgierski Parlament – ciekawy, bardzo bogaty architektonicznie budynek z odniesieniami politycznymi

Wyspa Małgorzaty – trochę wyspiarskiej rozrywki wśród łagodnego szumu Dunaju

Bazylika świętego Stefana – jedna z najważniejszych świątyń Budapesztu

 

Jak dojechać

• Na stacji Bem József tér zatrzymują się tramwaje numer 19 i 41, a także autobusy – 109 i 960. Najbliższa stacja metra jest na Batthyány tér, przejeżdża tamtędy druga linia metra i kolej podmiejska H5.

 

Gdzie zaparkować

• Po bazyliką Świętego Stefana znajduje się płatny parking podziemny. Godzinny bilet kosztuje 500 HUF i kupicie go w biurze na 1051 Budapest, Sas utca. Więcej informacji znajdziecie na stronie http://www.bazilikagarazs.hu/en/.

• Bezpłatne parkowanie możliwe jest dużo dalej, przy centrum handlowym Arena Plaza.

 

Więcej informacji

Więcej informacji o Józefie Bemie znajdziecie na różnych stronach w Internecie, na przykład tutaj http://goo.gl/o4fNf3.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 14:55:25
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Budapeszt - plan wycieczki
    Tym razem zabierzemy Was na wycieczkę do miasta, w którym, ani przez moment, nie można się nudzi
    WIĘCEJ>>