Pola Elizejskie

Pola Elizejskie

Gdzie się znajduje: Avenue des Champs-Élysées 75008 Paris, aleja biegnie pomiędzy Place de la Concorde a Łukiem Triumfalnym (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Wyobraźcie sobie dom mody Diora, z którego wychodzi niewiarygodnie zadbana kobieta w niewiarygodnie wysokich szpilkach i niewiarygodnie dopasowanym odcieniu szminki. Pewnym siebie, lekkim krokiem zmierza do pobliskiej kawiarni. Następnie zamawia perfekcyjnie przyrządzanie cappuccino, którego zapach może konkurować tylko z aromatem noszonych przez nią perfum. Witajcie na Champs-Élysées.

To jedna z najbardziej luksusowych ulic Europy, na myśl o której wiele osób popada w rozmarzone westchnienia. Możecie spotkać na niej nie tylko Diora, czeka tam na Was także Guerlain, Bvlgari, Louis Vuitton i wiele innych ikon ze świata mody. Ale żeby mieć co podziwiać nie musicie nawet wchodzić do środka butików. Cała aleja jest jak gigantyczny, tętniący życiem wybieg mody, na którym mieszają się rozmaite style i osobowości. Spotkacie tam dosłownie wszystko. A kiedy zmęczeni nadmiarem wrażeń zechcecie coś zjeść, czekają na Was bogate oferty ekskluzywnych restauracji. Mówi się, że Champs-Élysées najbardziej olśniewa wieczorem i nocą, kiedy rozbłyskają na niej wszystkie latarnie i szyldy. Podążając wzdłuż równo przyciętego szeregu kasztanowców możecie dojść aż do Łuku Triumfalnego – i albo zakochać się w atmosferze wystawności, albo zareagować na nią niespokojnym oszołomieniem. O waszą rozrywkę zadbają też liczni performerzy i wystawcy, którzy organizują tam ciekawe wydarzenia kulturalne.

Gdyby nasza bohaterka w szpilkach znalazła się w tej okolicy przed XVI wiekiem, byłaby bardzo zaskoczona. Kiedyś znajdowały się tam zwyczajne pola uprawne. Dopiero Maria Medycejska zdecydowała, że można poprowadzić przez nie wystawną alejkę otoczoną ścianami drzew. Jeszcze później pojawiła się inna Maria, którą znacie jako Marię Antoninę, spacerująca po uliczce razem ze swoimi dobrze usytuowanymi przyjaciółmi z arystokracji. Czy możecie uwierzyć, że tuż obok, na Place de la Concorde, wystawiono dla niej szubienicę? Zwiedzanie Paryża przyniesie Wam wiele takich zaskakujących historii. Ale zanim przejdziecie do rozważań o krwawej rewolucji, nacieszcie się pięknymi zapachami płynącymi wzdłuż luksusowej Champs-Élysées.

 

Kiedy zwiedzać:

Kiedy tylko macie ochotę. Jeśli interesują Was defilady wojskowe, warto być na miejscu 14 lipca – to francuskie święto narodowe, w czasie którego możecie być świadkiem uroczystych obchodów z udziałem prezydenta. Gdy wolicie wydarzenia sportowe, pamiętajcie o cyklicznym Tour de France, którego końcowa trasa odbywa się właśnie na Polach Elizejskich. W sezonie letnim ulica bywa zamykana dla ruchu na rzecz rozmaitych wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

 

Ceny:

Spacer po Polach Elizejskich nie będzie kosztował Was ani złotówki. Ta aleja jest po prostu częścią Paryża, dostępną zawsze i dla wszystkich.

 

Dla kogo:

• Absolutny must-see dla każdego, kto przyjeżdża do Paryża po raz pierwszy

• Dla osób zainteresowanych rozmaitymi wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi

• Dla każdego, kto ma ochotę na zakupy w ekskluzywnych butikach

 

Dla kogo nie:

• To główna aleja i nawet jeśli nie chcecie, będziecie ją mijać w swojej podróży. Ale dlaczego mielibyście nie chcieć? Nie znajdujemy żadnego powodu :)

 

Co zobaczyć w pobliżu:

 Place de la Concorde – Plac Zgody, jeden z najciekawszych pod kątem historii i estetyki placów Paryża. To właśnie tam niegdyś stała gilotyna…

 Łuk Triumfalny – monumentalny wyraz triumfu Napoleona, nieustannie wzbudzający zainteresowanie wśród zwiedzających. Na miejscu możecie obejrzeć wystawy o historii tego obiektu, wspiąć się na jego szczyt i skorzystać z malowniczego tarasu widokowego.

 Wieża Eiffla – kolejna ikona Paryża, która swoją popularnością przerasta nawet Pola Elizejskie. Musicie sprawdzić jaką panoramę na miasto daje ze swojej wysokości. To przecież dużo wyżej niż Łuk Triumfalny ;)

 

Jak dojechać:

Zależnie od tego z której strony chcecie zacząć zwiedzanie, możecie skorzystać z różnych linii metra. Na przystanek oznakowany jako Franklin D. Roosevelt dojeżdżają linie 1 i 13, na Charles de Gaulle Étoile natomiast 1, 2 i 6. Na przystanku autobusowym Concorde - Cours la Reine zatrzymują się autobusy o numerach 42, 73, N11 i N24.

 

Gdzie zaparkować:

Szczegółowe informacje na temat parkingów w okolicy Pól Elizejskich odnajdziecie na stronie internetowej https://goo.gl/gc8Vp4. Możecie tam także zarezerwować swoje miejsce parkingowe, aby później nie martwić się brakiem wolnej przestrzeni. Ceny mogą być wysokie i jeśli zależy Wam na ich obniżeniu to zdecydujcie się zostawienie auta gdzieś dalej, w mniej luksusowej dzielnicy. Niekiedy praktyczniej jest poruszać się po mieście transportem publicznym.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.