Plac Dam

Plac Dam

Co to jest:
Plac Dam (Dam Plein) to centralny plac Amsterdamu. Jest punktem wyjściowym dla wielu atrakcji miasta. Dam po holendersku oznacza „tama” i rzeczywiście kiedyś w tym miejscu nie było placu, lecz zapora wodna. Początek jego powstania sięga niemal 800 lat. Wtedy to, pomiędzy obecnym Pałacem Królewskim a hotelem Krasnopolsky płynęła rzeka Amstel, a pierwsze osady w tym rejonie powstawały po obu stronach tej rzeki. Wraz z ich rozwojem potrzebny był pomost łączący oba brzegi, dlatego też w 1250 roku postanowiono wybudować tamę.
Każdego roku w Dniu Poległych, który przypada na 4 maja, królowa Beatrycze składa kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar II wojny światowej. W latach 1969-1970 schody pod monumentem, jak i cały plac było centralnym punktem spotkań hippisów.
Plac Dam jest obecnie miejscem, gdzie odbywa się wiele imprez i wydarzeń kulturalnych, a także protestów. Co jakiś czas przyjeżdża tutaj wesołe miasteczko.
 
Co zobaczysz i przeżyjesz:
Poza wspomnianym Pomnikiem Narodowym z 1956 roku warty zobaczenia jest XV-wieczny kościół Nieuwe Kerk, który nie ma już charakteru sakralnego, lecz odbywają się w nim różne wystawy artystyczne. Przy placu znajduje się Pałac Królewski (dawniej ratusz), zaś po drugiej stronie Hotel Grand Krasnapolsky. Co ciekawe, hotel ten został założony przez Polaka pochodzącego z Kijowa. Biznesmen Krasnapolsky kupił znajdującą się w tym miejscu Nową Polską Kawiarnię i w 1880 roku przerobił ją na luksusowy hotel. Będąc na Placu Dam nie możecie ominąćMuzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. Zajrzyjcie także do największego w Holandii domu towarowego Bijenkorf. Możecie w nim kupić nie tylko odzież i obuwie ekskluzywnych marek, ale także wszelkie modne dodatki, biżuterię, czy żywność. Warty poświęcenia uwagi jest też dawny budynek poczty, a obecnie centrum handlowe.
Na pewno tutaj nie zgłodniejecie, gdyż wokół placu znajduje się wiele restauracji, także włoskich i argentyńskich.
Można tu także miło spędzić czas oglądając i słuchając występujących na placu ulicznych grajków, aktorów itp. pochodzących z wielu różnych krajów.
Na zakończenie zwiedzania możecie wybrać się spod kościoła Nieuwe Kerk na przejażdżkę dorożką. W ofercie do wyboru są 4 trasy: przez Stare miasto, wzdłuż kanałów lub przez Dzielnicę Czerwonych Latarni lub Jordaan.
 
Gdzie się znajduje:
Dam Plein, 1012 Amsterdam, Holandia (zobacz na mapie); centralna część miasta.
 
Kiedy zwiedzać:
Codziennie od świtu do zmierzchu.
 
Ceny:
Wejście na plac jest bezpłatne.
 
Dla kogo:
• dla dzieci i dorosłych
• dla niepełnosprawnych
• dla głodnych
• dla lubiących różnorodność stylów
• dla kochających zakupy
 
Dla kogo nie:
• nie dla tych co cenią sobie profesjonalizm i uporządkowanie
• nie dla nielubiących tłumów
• nie dla tych, których rażą uliczni performersi
• nie dla kobiet, które nie rozstają się ze szpilkami
 
Co zobaczyć w pobliżu:
• muzeum Amsterdamu
kościół Oude Kerk
Begijnhof
Dzielnicę Czerwonych Latarni
• Muzeum Seksu
 
Na co uważać:
Plac pokryty jest niewygodną kostką brukową, dlatego chodzenie w obcasach nie będzie należeć do przyjemnych.
 
Niezbędny bagaż/co wziąć ze sobą:
Wygodne buty i pieniądze na np. zakupy, jedzenie.
 
Jak dojechać:
Plac Dam położony jest niedaleko Dworca Głównego, niespełna jeden kilometr.
 
Tramwajem:
• Linie: 1, 2, 4, 5, 9, 13, 16, 17, 24, 25
• Przystanek Dam
 
Autobusem:
• Linie: 170, 172, 174, 755, 757, 759, 761, 763
• Przystanek Dam
 
Samochodem
Zjeździe z autostrady A10 (obwodnicy Amsterdamu) wyjazdem S105 lub S103 dojeżdżając do ulicy Jan van Galenstraat, następnie skręćcie w prawo w ulicę Marnixstraat, dalej w lewo w Rozengracht aż do Nieuwezijds Voorburgwal.
 
Gdzie parkować:
Przy domu towarowym Bijenkorf:
• Q-Park (de Bijenkorf), Beursstraat 15, 1012 JW
Na północ od placu:
• Q-Park (de kolk), Nieuwezijds Kolk 18, 1012 PV
Można także próbować przy którymś z parkingów położonych na terenie Dzielnicy De Wallen.
 
Pogoda:
W Amsterdamie panuje klimat morski. Średnia temperatura wynosi:
• w miesiącach letnich od 20° do 27° C
• w miesiącach zimowych od 5° do 8° C
 
Więcej informacji:
Na placu znajduje się bardzo wiele gołębi. Władze miasta próbują z nimi walczyć i proszą turystów, by nie karmili ptaków.
 

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-15 09:21:40
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Przykład wycieczki po Amsterdamie
    Gdy hrabia Floris V w roku 1275 jako pierwszy zapisywał nazwę Amestelledamme z pewnością nie spo
    WIĘCEJ>>