Plac Bohaterów

Plac Bohaterów

Gdzie się znajduje:

Budapeszt, Hősök tere, 1146 Węgry (mapa)

 

Co warto wiedzieć:

• Czy kiedykolwiek spotkaliście archanioła Gabriela? Na Placu Bohaterów jest to możliwe. Co prawda będzie patrzył na Was z wysokości 36-metrowej kolumny, ale przecież anioły zawsze są bliżej nieba, prawda?;) Czasami jednak schodzą na ziemię – tak właśnie miało być w przypadku pierwszego króla Węgier, któremu według legendy archanioł Gabriel doradził przyjęcie korony.

• Naturalną koleją rzeczy, wspomniany wcześniej król również znajduje się na placu. Obejrzycie go jako jedną z figur wplecionych w okazałą kolumnadęświęty Stefan rozpoczyna korowód węgierskich gwiazd, wśród których jest także Władysław I, Koloman, Andrzej II, Maciej Korwin, Stefan Bocskai, Franciszek II Rakoczy i kilka innych elitarnych postaci.

• Plac Bohaterów jest idealnym miejscem do gromadzenia się. Właśnie dlatego odbyło się tam tak wiele politycznych demonstracji, które w ciekawy sposób opowiadają nam o historii Węgier.

• Po II wojnie światowej na Placu pojawił się pomnik Stalina – oprawcy chcieli zaliczyć tę postać do grona bohaterów. Ale czy święty Stefan i archanioł Gabriel mogliby być zadowoleni z takiego towarzystwa? W 1956 roku Węgrzy głośno powiedzieli NIE, organizując powstanie i niszcząc tę podobiznę.

 

Kiedy zwiedzać:

Plac znajduje się pod gołym niebem i jedynym ograniczeniem w zwiedzaniu go może być dla Was pogoda. Jeśli przeszkadza Wam zimno i chłodniejsze dni, zdecydujcie się na cieplejszą porę roku. W tym okresie bardziej atrakcyjny z pewnością będzie także park przylegający do Placu Bohaterów.

 

Ceny:

Za darmo! Zamiast płacić za wstępy, możecie wybrać się gdzieś na kawę.

 

Dla kogo:

• dla każdego, kto odwiedza Budapeszt i chce poznać najsłynniejsze miejsca tego miasta

• dla miłośników sztuki, którzy z pewnością skorzystają z oferty okolicznych muzeów

• dla zafascynowanych historią

 

Dla kogo nie:

• nie dla osób, które nie umieją się zachować jak na dobrego turystę przystało i chcą śmiecić, niszczyć, wspinać się po kolumnach bądź narzekać na nudę.

 

Co zobaczyć w pobliżu:

• Plac Bohaterów jest otoczony sztuką. Dosłownie! Po jednej stronieznajdziecie Pałac Sztuki, po drugiej natomiast Muzeum Sztuki Plastycznej

• Nie możecie ominąć przylegającego do Placu parku Városliget

• Jeśli jesteście gotowi na trochę silnych wrażeń, odwiedźcie Muzeum Terroru w Budapeszcie. Opowiada o węgierskiej historii nazizmu i stalinizmu, znajduje się tylko 20 minut spacerem od Placu

 

Jak dojechać:

Tuż przy placu znajduje się przystanek metra, przez który przejeżdża linia metra M1 (żółta).

 

Gdzie zaparkować:

• Bezpłatny parking przy centrum handlowym Arena Plaza,

• Płatny parking podziemny w Bazylice Świętego Stefana, http://www.bazilikagarazs.hu/en.

 

Więcej informacji:

Węgrzy namawiają do zostania bohaterem. Stronę internetową skojarzoną z Placem Bohaterów i ideą bohaterskości znajdziecie tutaj http://www.hosoktere.org/.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-15 09:20:40
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Budapeszt - plan wycieczki
    Tym razem zabierzemy Was na wycieczkę do miasta, w którym, ani przez moment, nie można się nudzi
    WIĘCEJ>>