Ogród Luksemburski

Ogród Luksemburski

Typ parku: park miejski, dawniej królewski

 

Gdzie się znajduje: Le Jardin du Luxembourg, 75006 Paris, Francja, na zachód od Panteonu (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Ogród Luksemburski to chyba najpopularniejszy park Paryża. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, aby zrozumieć dlaczego. Zadbana i przestronna przestrzeń cieszy oczy nie tylko zielenią drzew, ale też malowniczymi fontannami, ciekawymi pomnikami i arcydziełami dawnej architektury. Początki jego historii sięgają 1612 roku, kiedy to Maria Medycejska postanowiła wybudować nową rezydencję, Pałac Luksemburski. Jeśli mówimy o królach (Maria była wdową po Henryku IV), nie ma mowy o półśrodkach. Chociaż Ogród Luksemburski nie przerasta sławy i przepychu ogrodów w Wersalu z pewnością do dziś robi ogromne wrażenie. Jego podstawową rolą miało być przypominanie wdowie miłych wspomnień z rodzinnej Florencji. Choć trudno nam w pełni zrozumieć intencje i inspiracje Marii Medycejskiej, wiele osób traktuje ten park jako doskonałe miejsce wypoczynku i rozrywki. Można tutaj rozsiąść się na jednej z wielu ławek, czytać książkę lub rozmawiać z przyjaciółmi. Można także uprawiać sport, pójść do Muzeum Sztuki albo odwiedzić senat. Jak widzicie, każdy znajdzie zajęcie idealne dla siebie.

 

Co znajdziesz na miejscu:

• Pałac Luksemburski – królewskie czasy Marii Medycejskiej dawno już minęły. W 1779 roku jej miejsce w Pałacu Luksemburskim zajął francuski senat. Wśród przepięknych sal przechadza się teraz 348 senatorów – gdybyście mieli ochotę już teraz poczuć się trochę jak oni, pod adresem http://www.senat.fr/visite/index.html możecie odbyć wirtualny spacer po budynku. Podoba Wam się? Złote, pełne mniejszych i większych arcydzieł sztuki i architektury wnętrze może robić piorunujące wrażenie. Jest przykładem tradycyjnego francuskiego Pałacu.

• Musée du Luxembourg – w tym muzeum odbywają się liczne, cykliczne wystawy przeznaczone dla osób w każdym wieku. Dlaczego w każdym? Chodzi o to, by i Pisarro, i Fantin-Latour, i wszyscy inni prezentowani tam artyści trafiali do jak najszerszej publiczności. Misja: ukulturalnienie. Skusicie się? Muzeum Luksemburskie działa w stałej współpracy z innymi muzeami Paryża, w tym na przykład Musée d’Orsay.

 

Kiedy zwiedzać:

Ogród dostępny jest przez cały rok, w niczym nieograniczonych godzinach. Jeśli jednak interesują Was:

• Musée du Luxembourg:

- 10.30 – 19.00 każdego dnia, z wyjątkiem 25 i 31 grudnia

- (orientujcie się jednak na bieżąco, ponieważ wystawy się zmieniają)

• Pałac Luksemburski:

- Wycieczki po senacie (razem z możliwością przyglądania się posiedzeniu) organizuje się w poniedziałki, czwartki i soboty. Po szczegóły najlepiej zwrócić się bezpośrednio do senatu

 

Wstęp:

• Ogród Luksemburski – zupełnie darmowy, spacerujcie ile chcecie i kiedy chcecie,

• Musée du Luxembourg – ceny biletów są różne, jednak za standardowy wstęp na wystawę zapłacicie około 13,50 €. Wersja ze zniżką dla osób w wieku 16-25 lat wynosi 10 €.

• Pałac Luksemburski – wstęp raczej darmowy, ale przed wejściem dla pewności dopytajcie sami.

 

Atrakcje na miejscu:

Do najciekawszych atrakcji należy między innymi Fontanna Medyceuszy i Fontanna Delacroix. W Ogrodzie Luksemburskim zobaczycie także dwumetrową, francuską wersję Statuy Wolności. Poza Ameryką, nie brakuje tam polskich akcentów – czeka na Was pomnik Fryderyka Chopina. Gdybyście mieli ochotę wstąpić do kawiarni lub zgłosić się do szkółki jeździeckiej, park również jest gotów spełnić Wasze zachcianki.

 

Jak dojechać:

Na miejsce dostaniecie się koleją podmiejską RER B. Możecie też złapać 10 (zatrzymuje się po wschodniej stronie ogrodu) lub 12 (przystanek od zachodu) linię metra. Jeśli chodzi o autobusy, możecie liczyć na linie 38, 82, N14, N21, N122 lub 58, 84 i 94 (przystanek koło Muzeum).

 

Co zobaczyć w pobliżu:

 Panteon – dzisiaj pełni funkcję mauzoleum dla osób szczególnie zasłużonych we Francji. Ten zabytek ma bardzo ciekawą i burzliwą historię.

• Niedaleko Ogrodu Luksemburskiego płynie Sekwana, a na niej znajduje się wyspa Cité. Zwiedzając ją możecie spotkać dwa szczególne zabytki. Pierwszym jest popularna Katedra Notre-Dame, sztandarowy przykład architektury gotyckiej. Drugim – Sainte-Chapelle, kaplica, która stała się sławna dzięki przechowywanym w niej niegdyś relikwiom. W tym korony cierniowej Chrystusa.

 

Gdzie zaparkować:

Wszystkie potrzebne Wam informacje na temat parkowania odnajdziecie pod adresem: https://goo.gl/bCgNDz. Możecie zatrzymać się na przykład przy École de Médecine, gdzie za trzy godziny postoju zapłacicie 12 €. Niestety parkowanie w http://www.breakplan.pl bywa trudne i drogie.

 

Więcej informacji:

• Strona internetowa senatu: http://www.senat.fr

• Strona internetowa muzeum: http://museeduluxembourg.fr/

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.