Muzeum Van Gogha

Muzeum Van Gogha

 

Gdzie się znajduje: Museumplein 6, 1071 DJ Amsterdam, Holandia (zobacz na mapie).
 
Tematycznie:
Jest to muzeum poświęcone dziełom holenderskiego malarza Vincenta Van Gogha. Poza obrazami dostępne są także listy malarza do jego brata, Theo oraz dzieła przyjaciół Van Gogha, między innymi Paula Gaugina.
 
Co warto wiedzieć:
Vincent Van Gogh żył w latach 1853 – 1890. Jest jednym z najbardziej znanych artystów, ale jego twórczość doceniono dopiero po śmierci. Inspirował się sztuką japońską. Był samotnikiem, prawdopodobnie cierpiał na depresję. W 1888 roku po kłótni z przyjacielem Gauginem odciął sobie lewe ucho. Po zakończeniu leczenia w szpitalu psychiatrycznym przeprowadził się do Auvers (niedaleko Paryża), gdzie zastrzelił się 4 miesiące później.
Budynek muzeum został zaprojektowany przez Holendra Gerrit Rietvelda. Jego otwarcia dokonała królowa Beatrycze w 1973 r. Na potrzeby wystaw czasowych w 1999 r. zostało dobudowane nowe skrzydło autorstwa Japończyka Kisho Kurokawy. Muzeum posiada największą kolekcję obrazów Van Gogha na świecie. Znajdziecie w nim ponad 700 listów, 700 rysunków i 200 obrazów. Rocznie odwiedza je ok. 1.6 mln ludzi.
W 1991 roku doszło tu do największej kradzieży w Holandii w XX wieku. Na szczęście wszystkie 20 obrazów odzyskano krótko po zdarzeniu. W 2002 r. doszło do kolejnej kradzieży, jednakże do dziś nie odnaleziono dwóch dzieł o łącznej wartości 30 mln dolarów.
 
Co znajdziesz na miejscu:
Dostępne są przewodniki audio dostosowane do wieku zwiedzającego. Dla dzieci w wieku 6–12 lat przygotowane są także specjalne zadania połączone z zabawą, ułatwiające zrozumienie wystawy.
Dla pragnących nasycić nie tylko ducha, ale i ciało, w budynku mieści się Museum Café Le Tambourin serwujące posiłki na ciepło i zimno.
Podczas wakacji w muzeum odbywają się krótkie wykłady o Van Goghu, w piątki o 19.30 i w soboty o 18.30. W nowym skrzydle muzeum organizowane są czasowe wystawy przedstawiające epokę, w której żył malarz.
 
Kiedy zwiedzać:
Codziennie przed 11:00 lub po 15:00.
• Od 15.07. do 4.09. niedziela – czwartek 9:00–19:00, piątek 9:00–22:00, sobota 9:00–21:00
• Od 5.09. do 6.11. sobota – czwartek 9:00–18:00, piątek 9:00–22:00
• Pozostałe dni: sobota – czwartek 9:00–17:00, piątek 9:00–22:00
Ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem.
 
Ceny:
• Dorośli: 11 €
• Dzieci (do lat 18): wstęp bezpłatny
• Posiadacze karty Rembrandta, Muzealnej (Museumkaart), I amsterdam City Card: wstęp bezpłatny
 
Dla kogo:
• dla dużych i małych
• dla niepełnosprawnych
• dla interesujących się malarstwem
 
Dla kogo nie:
• dla niezainteresowanych sztuką
• dla szybko się nudzących
 
Co zobaczyć w pobliżu:
Rijksmuseum
• muzeum Heineken Experience
• udać się na rejs po kanałach
 
Jak dojechać:
Samochodem
Zjedźcie z autostrady A10 (obwodnicy Amsterdamu) wyjazdem S108, po czym kierujcie się w kierunku centrum najpierw przez ulicę Amstelveenseweg, a następnie w prawo w De Lairessertraat aż do Van Baerlestraat.
 
Tramwajem:
Z Dworca Głównego:
• 2 Nieuw Sloten, przystanek Van Baerlestraat
• 5 Amstelveen Binnenhof, przystanek Van Baerlestraat
 
Autobusem:
Z Dworca Głównego:
• 170 Uithoorn, Amstelplein, przystanek Museumplein
• 172 Kudelstaart, przystanek Museumplein
 
Gdzie parkować:
Przy muzeum mieści się parking Q–Park. Wjazd od strony Het Concertgebouw.
 
Więcej informacji:
• Bilety możecie kupić także przez Internet na oficjalnej stronie muzeum: www.vangoghmuseum.nl. Dostępna także w języku angielskim.
• Karta Museumkaart obejmuje 43 muzea w Amsterdamie i jest ważna przez 31 dni.
• Na stronie https://www.iamsterdam.com/en/i-am/i-amsterdam-city-card  możecie kupić I amsterdam City Card. Oprócz bezpłatnych wejść do wielu muzeów obejmuje także zniżki na inne atrakcje.
 

 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-15 08:54:05
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Przykład wycieczki po Amsterdamie
    Gdy hrabia Floris V w roku 1275 jako pierwszy zapisywał nazwę Amestelledamme z pewnością nie spo
    WIĘCEJ>>