Muzeum Grévin

Gdzie się znajduje

10 Boulevard Montmartre, 75009 Paris, Francja (zobacz na mapie).

 

Tematycznie

Chcecie spotkać Marylin Monroe, Brada Pitta, Céline Dion i Baracka Obamę w jednym miejscu? Nie łudźmy się: wielu ludzi marzyłoby o tym, aby móc zobaczyć chociaż jedną z tych osób, gdziekolwiek. Tymczasem muzeum Grévin daje niepowtarzalną okazję, by stanąć twarzą w twarz z dużo większą ilością gwiazd. A konkretniej, z ich figurami woskowymi, wykonanymi tak starannie, że z pewnością się nimi zachwycicie. Kupując bilet zyskujecie dostęp do sław ze świata muzyki, filmu, historii, polityki, nauki – przekrój jest naprawdę szeroki, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś (kogoś) interesującego.

 

Co warto wiedzieć

Jeśli zastanawiacie się jak w ogóle powstał pomysł na tworzenie figur woskowych imitujących ludzi, mamy dla Was ciekawą opowieść. XIX-wieczny dziennikarz, Arthur Meyer, żył w zupełnie innych czasach, niż my współcześnie. Nie było wówczas pudelka, facebooka, czy instagrama – co oczywiście nie znaczy, że nie było sław, plotek i skandali. Ludzie sięgali po dostępne im źródła informacji, w czym sporą rolę odgrywały gazety. Meyer był właścicielem jednej z nich, lecz czegoś mu w tym rodzaju komunikacji wyraźnie brakowało. Warto dodać, że w tamtych czasach gazety nie korzystały jeszcze zbyt często z dobrodziejstwa fotografii.

Ludzie powinni zobaczyć to, o czym czytają – pomyślał dziennikarz i skontaktował się z Alfredem Grévin – artystą, rzeźbiarzem i rysownikiem. Wspólnie doprowadzili do powstania słynnego dziś Muzeum Figur Woskowych, po raz pierwszy otwartego 5 czerwca 1882 roku. Tak oto świat wkroczył w zupełnie nowe czasy, kiedy aby dokładniej przyjrzeć się opisywanej w gazecie postaci, wystarczyło… Pójść do muzeum. Czy to nie ciekawsze od współczesnych portali plotkarskich i tysięcy płaskich zdjęć?

Obecnie czas wykonania jednej figury trwa mniej więcej pół roku i możecie być pewni, że ostateczny efekt będzie niesamowicie realistyczny. Tym bardziej, że sobowtóry posiadają prawdziwe, ludzkie włosy i niekiedy noszą nawet ubrania otrzymane od pozującego do nich modela.

 

Co znajdziesz na miejscu

Muzeum podzielone jest na kilka wystaw. W Rendez-vous avec les stars (spotkanie z gwiazdami) możecie zobaczyć figury przedstawiające największe gwiazdy naszych czasów, takie jak Madonna, Angelina Jolie i George Clooney. Na L'histoire d'hier a aujourd'hui (historia: wczoraj i dziś) cofniecie się w odleglejsze czasy, by przywitać się na przykład z Leonardem da Vinci i Mozartem. W tej samej kategorii znajdują się także współczesne ikony tworzące losy świata, takie jak Królowa Elżbieta II czy Barack Obama. Les grands champions (wielcy zwycięzcy) opowiada natomiast o gwiazdach sportu różnych dyscyplin, a Le monde des enfants (dziecięcy świat) przygotowany został z myślą o dzieciach, aby zabrać je w tak dobrze znany im świat bajek i kreskówek.

W muzeum znajduje się także Le palais des mirages (pałac luster), w którym możecie liczyć na trochę niebanalnej rozrywki z lustrami i tysiącem kolorowych świateł. Jak widzicie, Grévin zadbało o to, abyście nie nudzili się nawet przez chwilę.

 

Kiedy zwiedzać

• Muzeum otwarte jest codziennie, zazwyczaj w godzinach 10:00 – 18.00 lub 9.00 – 19.00. Najlepiej sprawdzić aktualną rozpiskę dostępną na stronie http://www.grevin-paris.com/en/paris/opening-times.

 

Ceny

• Bilet wstępu dla dorosłych: 22.50 €

• Bilet wstępu dla dzieci: 17.50 €

• Możecie kupić bilety przez Internet, na stronie internetowej Muzeum Grévin. W ten sposób łatwiej trafić na ciekawe promocje.

 

Dla kogo

• Dla wszystkich – nieważne czym się interesujesz, czy wolisz sport czy sztukę, a może ponad wszystko pasjonujesz się polityką. Muzeum jest wszechstronne.

 

Dla kogo nie

• Jeśli tak duża ilość sławnych osób w jednym miejscu może Cię przerazić, lepiej bezpiecznie zostań w domu ;)

 

Co zobaczyć w pobliżu

 Moulin Rouge – warto wstąpić do legendarnego kabaretu, Czerwonego Młyna. Bogata historia tego miejsca ciągle przyciąga wielu turystów.

 Luwr – jedno z najsłynniejszych muzeów świata. Czy nie marzycie o tym, by spotkać Mona Lisę?

 

Jak dojechać

• Przy Muzeum zatrzymują się linie metra: 8, 9

• Możecie także skorzystać z którejś z następujących linii autobusowych: 20, 39, 48, 67, 74, 85

 

Gdzie zaparkować

Parkingi znajdują się w następujących lokalizacjach: Place de la Bourse (Parking Vinci) i Drouot (entrance rue Chauchat).

Trudno o wolne miejsce parkingowe w tej dzielnicy Paryża. Możecie zarezerwować je sobie przez Internet, na stronie goo.gl/I6c4nA.

 

Więcej informacji

• Numer telefonu: +33 (0)1 47 70 85 05

• Strona internetowa: http://www.grevin-paris.com

• Kontakt przez facebooka: https://www.facebook.com/grevinparis?ref=hl

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.