Les Invalides

Les Invalides

Gdzie się znajduje:

Musée de l'Armée, 129 Rue de Grenelle, 75007 Paris, Francja (zobacz na mapie).

 

Tematycznie:

Nawet jeżeli nie znacie francuskiego, nazwa Les Invalides może naprowadzić Was na pewien trop. Tematyka opisywanej przez nas atrakcji dotyczy tragicznego oblicza wszystkich wojen, a więc jej bezpośrednich fizycznych i psychicznych ofiar, tak zwanych inwalidów wojennych. Les Invalides to duży kompleks budynków, który kiedyś służył jako szpital i ośrodek wypoczynkowy. Dzisiaj w budowlach przy reprezentacyjnym placu możecie obejrzeć liczne wystawy nawiązujące do historii wojny z różnych epok. W kompleksie znajduje się także między innymi Dôme des Invalides, kościół, w którym pochowany został Napoleon Bonaparte.

 

Co warto wiedzieć:

Warto wiedzieć, że Les Invalides powstało z inicjatywy Ludwika XIV, który zainteresował się losem żołnierzy. Chorzy, ranni i po prostu starsi żołnierze mogli liczyć na schronienie w przygotowanym dla nich hotelu, z pełną opieką lekarską i dostępem do pobliskiego Kościoła. Jeśli myślicie, że Dôme des Invalides również powstał z inspiracji i troski problemami żołnierzy, mylicie się. Początkowo miał on być ostatecznym miejscem spoczynku dla rodziny królewskiej. A jeżeli o grobowcach już mowa, w podziemiach kompleksu zostało pochowanych wiele zasłużonych dla Francji osób. Generałowie, admirałowie i marszałkowie – nie sposób nie poczuć panującej wokół atmosfery powagi i dostojeństwa. Tym bardziej, że w należącej do placu świątyni znajdują się szczątki samego Napoleona, zabalsamowane i pochowane aż w sześciu (!) trumnach.

 

Co znajdziesz na miejscu:

• Muzeum Armii – największe muzeum kompleksu, dzielące się na dwie sekcje. Jedna dotyczy czasu pierwszej i drugiej wojny światowej, druga natomiast cofa się do okresu XIII-XVII wieku. Zwiedzając wszystkie wystawy macie niepowtarzalną okazję, aby przyjrzeć się zmianom, jakie zachodziły w strojach walczących, ich broni i różnego rodzaju akcesoriów. Zobaczycie między innymi zbroje, miecze, pojazdy wojenne. Co ciekawe, eksponaty wcale nie odnoszą się tylko do historii lokalnej, dotyczą również pozostałych części Europy oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

• Kościół Inwalidów – jak już wspomnieliśmy, to tutaj pochowany został Napoleon Bonaparte. Świątynia szczyci się także wyjątkową kopułą wykonaną z dwunastu kilogramów złota, na której znajduje się fresk wykonany przez artystę Charlesa de La Fosse.

• W kompleksie znajdują się obiekty wykorzystywane do bardziej aktualnych, nie tylko muzealnych celów. Na przykład Dom Starców i Centrum Zewnętrznych Konsultacji Medycznych.

• Przy Muzeum Armii funkcjonuje restauracja i sklep z pamiątkami.

 

Kiedy zwiedzać:

Muzeum Armii czynne jest każdego dnia, od poniedziałku do niedzieli:

• od 1 kwietnia do 31 października: 10.00 – 18.00

• od 1 listopada do 31 marca: 10.00 – 17.00

Warto wybrać się właśnie w tym czasie, aby przy okazji spaceru po placu i wstąpienia do Kościoła Inwalidów, móc obejrzeć przygotowane dla turystów wystawy.

 

Ceny:

• Za samo przechadzanie się przy historycznym kompleksie budynków, po placu, nie zapłacicie nic. Jeśli jednak zdecydujecie się wstąpić do muzeum, to musicie liczyć z ewentualnymi kosztami biletów.

Muzeum Armii:

- Bilet normalny: 11 €

- Bilet ulgowy: 9 €

- Wstęp darmowy dla: osób poniżej 18 roku życia, ludzi w wieku 18-25 lat będących obywatelami kraju należącego do Unii Europejskiej, niepełnosprawnych z osobą towarzyszącą.

- Wypożyczenie audioprzewodnika: 5 €.

 

Dla kogo:

• Dla osób zainteresowanych historią wojny i historią Francji

• Dla każdego, kto lubi podziwiać zabytkową architekturę

 

Dla kogo nie:

• Nie dla ludzi, którzy nudzą się historią i architekturą

 

Co zobaczyć w pobliżu:

 Bazylika Sacré Coeur – wyjątkowa okazja, aby wspiąć się na szczyt wzgórza Montmartre i zagłębić się w świat starannie zaplanowanej architektury. To jedna z najciekawszych świątyń na terenie całego Paryża

 Wieża Eiffla – czy ta atrakcja wymaga jakiegokolwiek komentarza? ;)

 Sainte-Chapelle – to ufundowana przez Ludwika IX kaplica o dwóch kondygnacjach. Tutaj również zetkniecie się z wysokiej klasy architekturą i garścią francuskiej historii

 

Jak dojechać:

Do Les Invalides możecie dotrzeć którąś z następujących linii autobusowych: 28, 69, 82, 92, 63, 83, 93. Dojeżdża tam również 8 i 13 linia metra.

 

Gdzie zaparkować:

Przy alei Les Invalides znajduje się parking podziemny przygotowany na przyjmowanie gości kompleksu i turystów.

 

Więcej informacji:

• strona internetowa: http://www.musee-armee.fr/en

• formularz kontaktowy: http://www.musee-armee.fr/en/contact.html

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.