Katedra św. Pawła

Katedra św. Pawła

Gdzie się znajduje: Londyn, EC4M 8AD, Anglia

 

Co warto wiedzieć:

Katedra św. Pawła jest położona w najstarszej części Londynu - dzielnicy City. Choć historia tego miejsca sięga aż VII wieku, obecna katedra pochodzi z XVII stulecia, kiedy to odbudowano ją po wielkim pożarze Londynu z 1666 r. Budowlę charakteryzuje kopuła, której średnica wynosi aż 50 metrów i która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów londyńskiego krajobrazu.

Wyjątkowo piękne wnętrze katedry zdobią freski przedstawiające życie św. Pawła. Katedra jest też miejscem otwartym na sztukę bardziej nowoczesną. Znajdziecie w niej rzeźby, mozaiki, obrazy i instalacje różnych artystów, jak np. Yoko Ono. W świątyni znajdują się również dwie słynne galerie, które musicie koniecznie odwiedzić. Jedna z nich, Whispering Gallery (Galeria Szeptów), słynie z niezwykłej akustyki. Można w niej porozumieć się szeptem w odległości 30 metrów. Z drugiej, Stone Gallery (Galeria Kamieni), rozciąga się niesamowity widok na Tamizę. A jeśli nie boicie się wysokości, wejdźcie na Golden Gallery (Złota Galeria), gdzie z 85. metrów obejrzycie wspaniałą panoramę Londynu.

Katedra była miejscem wielu słynnych uroczystości. Odbyły się tu pogrzeby wielkich polityków: Winstona Churchilla i Margaret Thatcher. Popularność świątyni zapewnił jej jednak pewien słynny ślub rodziny królewskiej. Katedra stała się jednym z najczęściej odwiedzanych kościołów w Anglii, po tym jak w 1981 r. pobrali się w niej książę Walii - Karol Windsor i Lady Diana Spencer.

 

Kiedy zwiedzać:

Świątynia jest otwarta dla turystów od poniedziałku do soboty w godzinach 8.30 - 16.30. Galerie są otwierane o 9.30. W niedziele świątynia dostępna jest jako miejsce kultu, zamknięte dla zwiedzających.

 

Ceny:
Dorośli: £18.00
Studenci i seniorzy 60+: £16.00
Dzieci (6 - 17 lat): £8.00
Bilet rodzinny (2+2): £44.00

 

Grupy i rezerwacja online:
Dorośli: £16.00
Studenci i seniorzy 60+: £14.00
Dzieci (6 - 17 lat): £7.00
Bilet rodzinny 2+2: £39.00

 

Dla kogo:
• lubiących sztukę
• lubiących architekturę
• lubiących piękne widoki

 

Dla kogo nie:
• galerie nie będą odpowiednie dla osób z lękiem wysokości

 

Co zobaczyć w pobliżu:
Tower Bridge,
Tower of London,
pałac Buckingham,
opactwo Westminster,
pałac Westminster

 

Jak dojechać:
Metro

St Paul's: Central

Mansion House: District, Circle

Blackfriars: District, Circle
Autobus

St Paul's Cathedral: 4, 11, 15, 17, 23, 26, 76, 172, N11, N15, N21, N26, N199, N551

 

Gdzie zaparkować:

Najbliższy publiczny parking to Baynard House, który znajduje się na Queen Victoria Street. Parking jest płatny, a ze względu na zróżnicowaną taryfę warto sprawdzić szczegóły na: http://bit.ly/1anQbp0

Okolice katedry należą do strefy płatnego wjazdu. Aby się zarejestrować i opłacić wjazd, musicie odwiedzić stronę: http://bit.ly/1CaVeWR

 

 Więcej informacji

https://www.stpauls.co.uk/ 

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość,  udostępnijcie go na fejsie i  polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-14 20:08:25
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • LONDYN NA SYLWESTRA I NOWY ROK
    LONDYN NA SYLWESTRA I NOWY ROK Tegoroczne opcje sylwestrowe Was nie satysfakcjonują i macie ochot
    WIĘCEJ>>