Josefov

 

Gdzie się znajduje: 

Josefov to dzielnica czeskiej Pragi znajdująca się po północnej stronie Starego Miasta, leżąca na prawym brzegu Wełtawy (zobacz na mapie).

 

 Co to jest:

Josefov to historyczne miasto żydowskie znajdujące się w północnej części Starego Miasta. Od północy granicę stanowi rzeka Wełtawa. Szacuje się, że przed II wojną Pragę zamieszkiwało około 50 tys. Żydów, stanowiąc jedną z największych żydowskich społeczności w Europie. Przez wojnę ich liczba zmalała do około 8 tys. mieszkańców. Josefov swoją nazwę zawdzięcza cesarzowi Józefowi II, który w XVIII w. wydając edykt o tolerancji, zniósł większość ograniczeń jakie dotyczyły społeczności żydowskiej. Josefov pełny jest cennych i wartych uwagi zabytków, które nie zostały zniszczone w wyniku wojny. Ten stan rzeczy jest następstwem planów Hitlera, który zamierzał po zakończeniu wojny utworzyć w Pradze Muzeum Wymarłej Rasy.

 

Co zobaczysz i przeżyjesz:

Przechadzając się uliczkami dawnego miasta Żydowskiego, będziecie mieli okazję wczuć się w klimat. Nie sposób pozostać obojętnym na ilość synagog znajdujących się w pobliżu. Warto zwrócić uwagę na jedną z największych kolekcji judaików na świecie, które jest w posiadaniu Praskiego Muzeum Żydowskiego. Posiadają oni około 40 tys. zabytkowych przedmiotów i około 100 tys. książek – większość pochodzi z regionu Czech i Moraw.

 

Kiedy zwiedzać:

Każda pora na zwiedzanie jest dobra. Najlepiej jednak wybrać się w godzinach otwarcia wszystkich okolicznych atrakcji.

 

Ceny:

Wstęp na teren Josefova jest bezpłatny.

 

Dla kogo:

• dla zainteresowanych kulturą żydowską

• dla interesujących się architekturą

 

Dla kogo nie:

• nie dla tych, którzy szybko się męczą i nudzą

• nie dla tych, którzy szukają mocnych wrażeń

 

Atrakcje w pobliżu:

• Synagoga Staronowa (Staronová synagoga)

• Ratusz Żydowski (Židovská radnice)

• Synagoga Wysoka (Vysoká synagoga)

• Synagoga Klausowa (Klausová synagoga)

• Sala obrzędowa (Obřadní síň)

• Synagoga Maisela (Maiselova synagoga)

• Synagoga Pinkasa (Pinkasova synagoga)

• Stary Cmentarz Żydowski (Starý židovský hřbitov)

• Synagoga Hiszpańska (Španělská synagoga)

 

Niezbędny bagaż/co wziąć ze sobą: 

Koniecznie weźcie ze sobą aparat fotograficzny, wygodne obuwie i dobry humor.

 

Jak dojechać:

Metrem

Zielona linia metra „A”

Stacja Staroměstská

 

Tramwajem:

Linie: 1, 2, 14, 17, 18, 25, 53

Przystanek Staroměstská

Linie: 17, 53

Przystanek Právnická fakulta

 

Autobusem:

Linie: 194

Przystanek Staroměstská

Linie: 207

Przystanek Právnická fakulta

 

Co zobaczyć w pobliżu: 

Most Karola (Karlův most)

• Rynek Staromiejski (Staroměstské náměstí)

• Zamek Praski (Hradczany) (Pražský hrad)

Wzgórze Petřín

Malá Strana

 

Gdzie zaparkować: 

Samochód najlepiej zostawić na parkingach Park & Ride i do Josefova dojechać komunikacją miejską. W ścisłym centrum możecie mieć problem z pozostawieniem samochodu. Wszystkie informacje odnośnie parkingów w Pradze możecie zobaczyć na stronie http://architrav.pl/parkingi-w-pradze/. Najbliższy Park&Ride to P&R Holešovice na północ od Josefova, do którego możecie przykładowo dojechać tramwajem linii 17 lub 53.

 

Pogoda:

Średnia temperatura w Pradze w miesiącach wakacyjnych waha się od 14 do 25˚C. W miesiącach zimowych średnia temperatura wynosi od -5 do 3˚C. Jeżeli chodzi o opady deszczu, nie ma uprzywilejowanych miesięcy. Na deszcz możecie trafić zarówno w lecie, jak i w zimie. Średnia miesięczna ilość deszczowych dni to około 13 dni.

 

Więcej informacji:

http://www.jewishmuseum.cz/en/info/visit/

 


 Staramy się, aby ten artykuł był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Prosimy Was, jeśli ta treść, którą przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie polubcie nasz profil

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-21 14:01:43
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy.