Hyde Park

Hyde Park

Gdzie się znajduje: Hyde Park, Londyn W2 2UH, Anglia (zobacz na mapie)

 

Typ parku: Hyde Park to park miejski.

 

Co warto wiedzieć:

Hyde Park, którego historia sięga aż XVI wieku, to jeden z ośmiu Królewskich londyńskich parków. Początkowo służył jedynie monarchom jako miejsce łowieckie, lecz w kolejnym stuleciu król udostępnił park jako miejsce publiczne. W XIX wieku park rozsławił się jako miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych.

Nazwa Hyde Park potocznie przyjęła się jako określenie miejsca, w którym można swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Związane jest to z popularnym punktem parku - Speaker's Corner, który od niemal 200 lat jest tradycyjnym miejscem publicznych wystąpień i debat. Do dziś każdy może zabrać tam głos, pod jednym jednak warunkiem – mówcom nie wolno w żaden sposób uwłaczać Królowej.

W parku odbyło się kilka ikonicznych koncertów zespołów takich jak Pink Floyd czy Queen, który zagrał tu jeden z ich najbardziej znanych występów w 1976 r. Rekord ilości słuchaczy pobił jednak zespół Rolling Stones, który zdołał zgromadzić publikę oszacowaną nawet na pół miliona osób!

 

Co znajdziesz na miejscu:

Park oferuje wiele atrakcji. Najciekawsze z miejsc parku to Speaker's Corner, ogród różany oraz Diana – nowoczesna fontanna powstała na cześć Księżnej Walii. Możecie podziwiać nowoczesną estetykę fontanny i jednocześnie, bez skrępowania, moczyć w niej nogi. Park przedzielony jest na dwie części jeziorem Serpentine, po którym możecie pływać łódką lub rowerem wodnym. Inne atrakcje to: jazda konna, gra w piłkę lub też w tenisa. Dzieci chętnie spędzą czas na placu zabaw, a seniorzy mogą spędzić aktywnie czas na przeznaczonej dla nich siłowni pod chmurką. Jeśli będziecie potrzebować chwili spokoju, w parku można wynająć leżaki. Zimą park oferuje jazdę na łyżwach, Lodowe Królestwo, a nawet lodowy bar przeznaczony dla dorosłych.

 

Kiedy zwiedzać:

Park czynny jest codziennie, przez cały rok w godzinach 05.00 - 00.00, choć żeby w pełni cieszyć się z jego urody i atrakcji, najlepiej odwiedzić go wiosną lub latem.

 

Wstęp: Wejście jest bezpłatne. 

 

Jak dojechać:

Metro:

• Lancaster Gate (Central)

• Marble Arch (Central)

• Hyde Park Corner (Piccadilly)

• Knightsbridge (Piccadilly)

 

Autobus:

• Marble Arch: 2, 7, 10, 16, 36, 73, 74, 82, 98, 137, 148, 390, 414, 436,

• Hyde Park Corner Station: 9, 14, 19, 22, 137

 

Gdzie zaparkować:

Park posiada własne parkingi przy West Carriage Drive. Cena za godzinne korzystanie z nich to £2.40 od poniedziałku do soboty i £1.40 w niedziele i święta. Liczba miejsc jest jednak ograniczona więc lepszym rozwiązaniem w niektórych przypadkach może się okazać skorzystanie z komunikacji miejskiej.

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Pałac Buckingham

Opactwo Westminster

Pałac Westminster

Trafalgar Square

London Eye

 

Więcej informacji:

https://www.royalparks.org.uk/parks/hyde-park.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-14 20:01:33
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • LONDYN NA SYLWESTRA I NOWY ROK
    LONDYN NA SYLWESTRA I NOWY ROK Tegoroczne opcje sylwestrowe Was nie satysfakcjonują i macie ochot
    WIĘCEJ>>