Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi

Gdzie się znajduje:  Piazza di Trevi, 00187 Rzym, Włochy,

(zobacz na mapie)

 

Co warto wiedzieć?

Jednym z najbardziej romantycznych miejsc w Rzymie są okolice Fontanny di Trevi. Jest to najokazalsza barokowa budowla wodna w całym Wiecznym Mieście. Rozmiary robią wrażenie – 20 metrów szerokości i 26 wysokości.

Mimo że nie znajdziemy przy niej raczej ciszy i spokoju, jest to obowiązkowy punkt programu w podczas zwiedzania Rzymu.

Już od starożytności fontannę zasilała woda z akweduktu Aqua Virgo, zbudowanego w 19 roku na polecenie Marka Agrypy. Fontanna zawdzięcza swą nazwę dziewicy imieniem Trevia, która podobno odkryła wodę u źródeł tegoż akweduktu. Projektantów i pomysłów na wygląd wodotrysku było wiele, jednak dzisiejsze efekty możemy podziwiać dzięki pracy Nicollo Salviego. Budowa trwała wiele lat, a fontanna została ukończona w 1762 roku przez Giuseppe Panniniego.

Na samym środku widnieje Neptun, bóg morza. Po jego obu stronach znajdują się trytony, z różnymi wyrazami twarzy przedstawiające dwa stany morza – sztorm i ciszę. Figury przy balustradzie symbolizują cztery pory roku, a na dole postaci kobiet są alegorią Zdrowia i Obfitości.

Nie zapomnijcie wrzucić do fontanny drobniaków, koniecznie przez ramię! Jedna moneta zapewnia rychły powrót do Rzymu, dwie romans, a trzy ślub. Zatem naprawdę warto!

Fontanna zyskała swą sławę dzięki scenie z filmu Federica Felliniego La Dolce Vita, w której to Anita Ekberg zażywała beztroskiej, nocnej kąpieli. Wielu śmiałków próbowało powtórzyć jej wyczyn w rzeczywistości, jednak ich próby zostały szybko udaremnione przez służby mundurowe, pilnujące, aby nikt do wody nie wchodził (ani nie udawał, że wpada :))

 

Kiedy zwiedzać:

• Fontannę podziwiać można cały rok, zimowe przymrozki nie powodują zatrzymania przepływu wody

• Najlepszą porą jest późny wieczór, kiedy tłumy turystów powoli rzedną, a fontanna jest przepięknie oświetlona

 

Ceny:

• Oczywiście fontannę możemy podziwiać bezpłatnie!

 

Dla kogo:

• Dla par

• Dla rodzin z dziećmi (trzeba uważać, aby pociechy nie starały się przecisnąć do wody i zażyć kąpieli)

• Dla osób, które nie mogą przegapić wizytówki miasta

 

Dla kogo nie:

• Dla osób, ktore nie lubią natłoku turystów

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Panteon

• Piazza Venezia

Pizza Navona

Koloseum

Forum Romanum

 

Jak dojechać:

Metro:

• Stacja metra linii A – Barberini

Autobus:

• Przystanek Tritone – Fontana di Trevi – linie 53, 62, 63, 71, 83, 85, 160, 492, C3, N4, N5, N12, N25

Pieszo:

• Najłatwiej jest dotrzeć pieszo, gdyż fontanna znajduje się w ścisłym centrum historycznego Rzymu i zmierzając do niej mijamy mnóstwo pięknych uliczek i uroczych kawiarni

 

Gdzie zaparkować:

Praktycznie nie ma takiej możliwości. Uliczki są wąskie, często jednokierunkowe, ciężkie do ogarnięcia dla mieszkańców, a co dopiero turystów! W okolicy jest tyle do zobaczenia, że nie warto oglądać tego zza szyby w samochodzie. Nasza rada – nie przyjeżdżajcie samochodem w żadnym wypadku!

 

Więcej informacji:

http://www.turismoroma.it/cosa-fare/fontana-di-trevi?lang=en

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adreshttp://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie ją na Fejsie i polubcie nasz profil.– nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.