Cmentarz Père-Lachaise

Cmentarz Père-Lachaise

Gdzie się znajduje:

16 Rue du Repos, 75020 Paris, Francja (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Père Lachaise, inaczej ojciec Lachaise, był zaufanym spowiednikiem Ludwika XIV. Ten francuski jezuita z pewnością nasłuchał się wielu królewskich zwierzeń i przez ten czas niejeden grzech swojego władcy odpuścił. Być może w podziękowaniu Ludwik XIV zdecydował się na podarowanie mu willi. Jakiś czas później, kiedy na horyzoncie pojawił się Napoleon, w znajdującym się przy tej posiadłości ogrodzie powstał cmentarz, ochrzczony imieniem pamiętnego jezuity.

Dzisiaj Cmentarz Père-Lachaise jest najsłynniejszym cmentarzem Paryża. Zostało pochowanych tam wiele znakomitych, wybitnych w swoim życiu i osiągnięciach osób. Spacerując alejkami tego miejsca możecie natknąć się na wiele ciekawych historii. Ale nie od początku tak było. W pierwszych latach istnienia Père-Lachaise zupełnie nie cieszył się popularnością. Francuzi uznali, że leży zbyt daleko od centrum, na dodatek w dosyć ubogiej dzielnicy i żaden zmarły nie chciałby spędzić tam swojego pośmiertnego życia. Z pomocą przyszło sprytne zagranie reklamowe. Na cmentarz przeniesiono zwłoki Moliera, Abelarda i Helojzy. Nagle wszystkim spodobała się nowa lokalizacja. Kto nie chciałby leżeć obok Moliera i legendarnej pary średniowiecznych kochanków?

Można długo wymieniać nazwiska osób, które dołączyły do tej trójki sław. Między innymi Guillaume Apollinaire, Honoriusz Balzac, Marcel Proust, Camille Pissarro, Jean-Auguste-Dominique Ingres, Jim Morrison, Oscar Wilde, Édith Piaf… Dla nas, Polaków, szczególne znaczenie ma grób Fryderyka Chopina. Choć nie możemy zapominać o tym, że wszystkie wymienione tutaj osoby są ważne w skali całego świata i zacierają wszystkie granice państw czy narodowości. Pisarze, malarze, muzycy – cmentarz Père-Lachaise to naprawdę wyjątkowo artystyczne miejsce. Tym bardziej, że znajdujące się tam grobowce często są bardzo starannie i bogato wykonane. Kiedyś jeszcze za życia projektowano sobie własne grobowce i każdy chciał, aby wypadły jak najlepiej. Ale poza osobami bardzo znanymi, w okolicach willi dawnego jezuity pochowano też wiele anonimowych osób, których tajemnicze historie są niemniej fascynujące. Kim był mężczyzna, który został potrącony na dzień przed swoim własnym ślubem? Czy w kwaterze 19 naprawdę znajduje się francuska wampirzyca?

Cmentarz Père-Lachaise jest bardzo rozległy. Najlepiej zabrać ze sobą jego plan, aby dotrzeć do miejsc, które chce się odwiedzić. W Internecie możecie nawet odbyć wirtualną wycieczkę, która da Wam obraz całości. Wystarczy wejść na stronę internetową: http://www.pere-lachaise.com/.

 

Kiedy zwiedzać:

Cmentarz otwarty jest codziennie, przez cały rok, w godzinach:

• od listopada do marca:

poniedziałek – piątek 8.00 – 17.30

sobota, niedziela i święta – 9.00 – 17.30

• od marca do października:

poniedziałek – piątek 8.00 – 18.00

sobota – 8.30 – 18.00

niedziela i święta – 9.00 – 18.00

 

Ceny:

Wejście na cmentarz jest oczywiście darmowe. Ale może warto zabrać ze sobą jakieś kwiaty i znicze?

 

Dla kogo:

• Dla ludzi zainteresowanych historią i sztuką

• Dla każdego, kto chciałby oddać hołd wielkim sławom historii i zobaczyć grób Fryderyka Chopina

 

Dla kogo nie:

• Nie dla osób, które nie umieją zachować się na cmentarzu

 

Co zobaczyć w pobliżu:

 Bazylika Sacré-Coeur – jedna z najciekawszych świątyń Paryża, która znajduje się na szczycie wzgórza Montmartre. Z tej okolicy możecie podziwiać niesamowite widoki na dużą część miasta. Bazylika jest również ciekawym przykładem architektury, nawiązującym do znacznie starszych ikon historii sztuki.

 Moulin Rouge – historyczna sława Paryża, kabaret, w którym zwykli spędzać swój wolny czas artyści. Jeśli tylko macie ochotę zobaczyć gdzie przesiadywał Lautrec, gdzie wykonano pierwszy striptiz i jak wygląda kankan na żywo, nie możecie ominąć tego miejsca.

 

Jak dojechać:

Przy cmentarzu przejeżdża i zatrzymuje się 2 linia metra. Możecie także dotrzeć tam autobusem, wybierając numery 26, 61, 64, 69, 76 N16 i N34.

 

Gdzie zaparkować:

Jedną z możliwości jest zatrzymanie auta na płatnym parkingu ZENPARK. Szczegóły odnajdziecie na stronie internetowej https://goo.gl/u0lgB2. Strefa znajduje się na 121 rue de la Réunion i za godzinę będzie kosztować Was 1,10 €.

 

Więcej informacji:

• Numer telefonu: +33 (0) 1 55 25 82 10

• Strona internetowa: http://www.paris.fr/cimetieres

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.