Big Ben

Big Ben

Gdzie się znajduje: Pałac Westminsterski, Londyn, SW1A 0AA, Anglia (mapa)

 

Co warto wiedzieć:

Big Ben to wieża zegarowa Pałacu Westminsterskiego, która jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji Londynu. Jego nazwa początkowo odnosiła się jedynie do największego dzwonu tej wieży, a obecnie mówi się tak potocznie także o zegarze i całej wieży. A jak brzmią oficjalnie ich nazwy?

 Dzwon to tak naprawdę The Great Bell, ale wśród londyńczyków bardziej przyjęła się nazwa Big Ben. Istnieją dwie teorie na temat jej pochodzenia - od imienia Bena Caunta, mistrza bokserskiego w wadze ciężkiej lat 50-tych XIX wieku lub od imienia głównego komisarza budowy sir Benjamina Halla, co wydaje się być bardziej prawdopodobne.

 Oficjalna nazwa wieży to Elizabeth Tower. Została nadana 12 września 2012 roku na cześć królowej Elżbiety II i jej 60-letniego panowania. Znajduje się ona na północnym krańcu gmachu Parlamentu, a jej budowa została zakończona w 1859 roku.

 The Great Clock, czyli zegar znajdujący się na wieży, jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii, a jego rozmiary są naprawę imponujące. Posiada cztery tarcze o średnicy 7,5 metra, a jego wskazówki są długości 4,2 i 2,7 metra. I choć nie dostrzeżcie tego gołym okiem, to na tarczach widnieje napis Domine salvam fac reginam nostram Victoriam primam, co znaczy Panie zachowaj naszą królową Victorię I .

 Zegar pokazuje godzinę bardzo dokładnie, ale co ciekawe, nie zawsze tak było. Kilkukrotnie zdarzały mu się awarie. Jedną ze szczególnych była ta z 1962 roku, kiedy to w noc sylwestrową Big Ben spóźnił się o 10 minut z powodu dużych opadów śniegu. Przyroda przeszkodziła mu również w 1949 roku, kiedy stado ptaków usiadło na jednej ze wskazówek powodując 41 – minutowe opóźnienie.

 

 Kiedy zwiedzać:

Zwiedzanie budynku pałacu możliwe jest w soboty przez cały rok oraz przez większość dni tygodnia w czasie wakacji parlamentarnych.

Aktualna informacja na każdy rok znajduje się na stronie http://bit.ly/1l815lu.

 

 Ceny:

Wycieczki indywidualne

Dorośli: £18.50

Ulgi: osoby powyżej 60. roku życia, studenci: £16

Dzieci od 5 do 15 lat: wraz z dorosłym bezpłatnie, dodatkowe dziecko £7.50

Dzieci poniżej 5 lat: bezpłatnie

Niepełnosprawni goście: ceny standardowe, opiekun bezpłatnie

W grupie od 10 osób - dorośli: £15, dzieci £7.50

Wycieczki z przewodnikiem

Dorośli: £25.50

Ulgi: osoby powyżej 60. roku życia, studenci: £21

Dzieci od 5 do 15 lat: £11

Dzieci poniżej 5 lat: bezpłatnie

Niepełnosprawni goście: ceny standardowe, opiekun - bezpłatnie

Grupy od 10 osób - dorośli: £20, dzieci: £11

 

 Dla kogo:

• dla tych, którzy nie mogą przegapić najważniejszych atrakcji turystycznych

• dla lubiących historię

• dla rodzin z dziećmi

• dla lubiących spokojne zwiedzanie

 

 Dla kogo nie:

• dla bardzo małych dzieci (ze względu na długość całej trasy zwiedzania pałacu)

• dla osób, które szukają mocnych wrażeń

 

 Co zobaczyć w pobliżu:

Opactwo Westminsterskie

Pałac Buckingham

London Eye

Hyde Park

• British Museum

 

 Jak dojechać:

Metro

Westminster: Circle, District, Jubilee

Charing Cross: Bakerloo, Northern

Victoria: Circle, District, Victoria

Autobus

Westminster Station / Parliament Square: 12, 24, 148, 159, 211, 453,

Samochód

Najbliższy parking to podziemny Q-Park, który znajduje się naprzeciwko siedziby parlamentu. Ceny wynoszą od £6.50 za godzinę, a miejsce można rezerwować online na stronie: http://bit.ly/29Z5XJR.

 

 Więcej informacji:

http://www.parliament.uk/

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-06-15 13:12:16
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • LONDYN NA SYLWESTRA I NOWY ROK
    LONDYN NA SYLWESTRA I NOWY ROK Tegoroczne opcje sylwestrowe Was nie satysfakcjonują i macie ochot
    WIĘCEJ>>