Begijnhof

Begijnhof

Gdzie się znajduje:
Begijnhof 30, 1012RM Amsterdam, Holandia (zobacz na mapie).
 
Co warto wiedzieć:
Beginaż (Begijnhof) jest to zespół budynków wraz z podwórzem i ogrodem, zamieszkiwany przez niezamężne kobiety Beginki, tworzące laicką wspólnotę religijną. Nazwa pochodzi od świętej Begga. Jest to jedyne wewnętrzne podwórze w Amsterdamie, powstałe w średniowieczu. Choć ostatnia Beginka, siostra Antonia zmarła w 1971 roku, to wciąż mieszkają tu niezamężne kobiety, działające charytatywnie. Pierwsza grupa takich kobiet przybyła do Amsterdamu w 1150 r., jednak nazwę Beginki zaczęto używać znacznie później. Pierwsza wzmianka pojawia się w 1307 roku, a w 1393r. Albrecht van Beieren zatwierdził zasady beginażu. Choć przypomina on trochę klasztor, kobiety w nim mieszkające nie były zakonnicami i obowiązywały je mniej surowe reguły. Nie składały ślubów i w każdej chwili mogły go opuścić.
Już pod koniec XIV wieku Beginki posiadały własną kaplicę. Jednak dopiero 17.10.1419 r. biskup Biduane dokonał uroczystego poświęcenia. Nowa kaplica była pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, Świętego Jana Ewangelisty i Apostoła Mateusza.
Zwyczajem Beginek było chowanie ich w kościele. Jednak był pewien wyjątek. Po reformacji kościoła katolickiego i ustanowieniu go protestanckim, Cornelia Arents zażyczyła sobie pochowania na ścieżce przy kościele. Choć początkowo, w 1654 r. pochowano ją w świątyni, później jej grób przeniesiono na zewnątrz. Co roku 2 maja na jej grobie składane są kwiaty.
Po reformacji Beginki były zmuszone opuścić dotychczasową świątynię. Dlatego też, w 1665 r. zdecydowano się na wybudowanie nowej kaplicy. Zarząd miasta wydał na to zgodę pod warunkiem, że z zewnątrz będzie przypominać zwykły budynek. Kaplica zaprojektowana przez Philipsa Vingboonsa, powstała w jednym z domów. Obecnie nadal odbywają się tam nabożeństwa.
Podczas wielkich pożarów w Amsterdamie, w 1421 i 1452 roku, tak jak wiele budynków w mieście, tak i beginaż został bardzo zniszczony. Jednakże zniszczone budynki odbudowano,a w 1511 roku dobudowano kolejne. W następnych wiekach kamienice dalej były przebudowywane. Także bramy pochodzące z XVI wieku zostały odrestaurowane. Większość obecnych domów pochodzi z XVI i XVII wieku. Zachował się tylko jeden XIV-wieczny. Jest to najstarszy (1528r.) drewniany budynek w Amsterdamie. Po renowacji w latach 80-tych XX w. dostępnych było ok. 140 domów,a mieszkało w nich ok. 105 kobiet.
Po zwiedzeniu beginażu wejdźcie do tutejszego sklepu, w którym możecie kupić pocztówki, świeczki, książki religijne, publikacje i inne rzeczy związane z cudem w Amsterdamie z 1345 roku.
 
Kiedy zwiedzać:
1. Beginaż:
Codziennie od 10:00 do 17:00
2. Kaplica:
• Poniedziałki: 13:00-18:30
• Wtorek-piątek: 09:00-18:30
• Sobota-niedziela: 09:00-18:00
Po 17:00 wejście od ulicy Spui.
 
Ceny:
Wstęp bezpłatny
 
Dla kogo:
• dla dzieci i dorosłych
• dla niepełnosprawnych
• dla wierzących
• dla tych, którzy potrzebują chwili spokoju
• interesujących się historią
 
Dla kogo nie:
• nie dla lubiących aktywne zwiedzanie
• nie dla niezainteresowanych architekturą
 
Co zobaczyć w pobliżu:
Dzielnicę Czerwonych Latarni
• NieuwMarkt
Bloemenmarkt
Dom Rembrandta
• Muzeum Amsterdamu
Plac Dam
kościół Nieuwe Kerk
Muzeum Madame Tussauds
Pałac Królewski
 
Jak dojechać:
Tramwajem:
• Linie: 1, 3, 4, 5, 9, 14, 16
• Przystanek: Spui
 
Autobusem:
• Linie: 755, 757, 759, 761, 763
• Przystanek: Spui
 
Samochodem
Zjedźcie z autostrady A10 (obwodnicy Amsterdamu wyjazdem S105 lub S103 dojeżdżając do ulicy Jan van Galenstraat, następnie skręćcie w prawo w ulicę Marnixstraat, dalej w lewo w Rozengracht i znowu w lewo w Spuistraat.
 
Gdzie parkować:
Najbliższe parkingi znajdują się przy:
Singel 451C: Parkeergarage Kalverstraat
Reguliersdwarsstraat: parking Geelvinck
Oude Turfmarkt 125,
Możecie też spróbować na którymś z parkingów w pobliskiej dzielnicy De Wallen
 
Więcej informacji:
Na terenie beginażu obowiązuje zachowanie ciszy, zakaz wchodzenia z psami oraz większymi grupami. Wejść do beginażu można przez zabytkowe drzwi od placu Spui, między dwoma białymi domami, albo przez dużą, XVI- wieczną bramę Begijnsloot.
Dostępna jest oficjalna strona beginażu, także w języku angielskim http://www.begijnhofamsterdam.nl/home-en
 
 

 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-21 21:04:43
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Przykład wycieczki po Amsterdamie
    Gdy hrabia Floris V w roku 1275 jako pierwszy zapisywał nazwę Amestelledamme z pewnością nie spo
    WIĘCEJ>>