Bazylika Sacré Cœur

Bazylika Sacré Cœur

Gdzie się znajduje:

35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paryż, Francja (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Jeśli chcecie poczuć klimat Sacré Coeur już teraz, w ramach wstępu zerknijcie na udostępniony przez Bazylikę filmik. Te obrazy powiedzą Wam więcej, niż tysiąc naszych słów. Bazylika Sacré Coeur położona jest w naprawdę wyjątkowym miejscu, na samym szczycie wzgórza Montmartre. Wspinając się do niej (bo o spacerze przez płaskie tereny absolutnie nie ma mowy! Czekają na Was schody. Dużo schodów) możecie podziwiać widok na całą okolicę. Stojąc na schodach tej świątyni znajdujecie się w jednym z najbardziej panoramicznych miejsc Paryża. A przecież nawet jeszcze nie weszliście do środka.

Bazylika Sacré Coeur położona jest w naprawdę wyjątkowym miejscu, na samym szczycie wzgórza Montmartre. Zbudowana jest w stylu łączącym cechy romańskie i bizantyńskie, lecz chociaż tworzy świetną iluzję wcale nie pochodzi z tak dawnych czasów – początki jej historii sięgają XIX wieku. Została zainspirowana takimi ikonami jak Bazylika Świętego Marka z Wenecji i Hagia Sophia z Konstantynopola. Ta ostatnia budowla powstawała w latach 532-537 na początku naszej ery. Nie myślcie jednak, że paryska świątynia nie przeżyła żadnej wielkiej historii. Patrząc na Francję i dynamikę zmian, które w niej zachodzą, trudno byłoby przyznać rację temu stwierdzeniu. Wystarczy zresztą posłuchać o genezie Sacré Coeur.

Gdy trwała wojna z Prusami, dwaj francuscy przemysłowcy byli nią bardzo zaniepokojeni. Czy Paryż zdoła przetrwać? To piękne miasto nie powinno być niszczone, jak dotąd przecież jakoś zawsze opierało się spotykającym je tragediom. Powstawało i trwało. Czy Prusy tego nie zmienią? Po pomoc można było sięgnąć tylko do Boga. Nasi bohaterzy przysięgli sobie, że jeśli wszystko będzie dobrze, w ramach podziękowania wybudują Bazylikę. A trzeba przyznać, że nie było to łatwe zadanie! Aby konstrukcja była stabilna i dobrze trzymała się na wysokim wzgórzu, trzeba było wzmocnić ją specjalnymi filarami. Osiągnięcie ostatecznego efektu zajęło więcej niż czterdzieści lat i wymagało naprawdę mnóstwo pieniędzy.

W Sacré Coeur znajduje się słynny dzwon Savoyarde, którego waga osiąga niemal 19 ton. Prawda, że musi brzmieć okazale? Ta świątynia dostarczy wielu wrażeń dla wszystkich waszych zmysłów.

 

Kiedy zwiedzać:

• Bazylika czynna jest codziennie od 6.00 do 22.30

• Jeśli chcecie wziąć udział we francuskiej mszy, godziny celebracji sprawdzicie na stronie: https://goo.gl/Y6NwXG

Ceny:

• Wstęp do Bazyliki jest darmowy.

• Możecie zwiedzać świątynię z darmowym audioprzewodnikiem – wystarczy ściągnąć go z sieci na stronie https://goo.gl/iChylc. Jeśli zapomnicie to zrobić lub wolicie skorzystać z innej możliwości, w przyległym do Bazyliki sklepiku są dostępne przewodniki w formie pisemnej, w cenie 5 euro. We wnętrzu nie odbywają się natomiast wycieczki z tradycyjnym przewodnikiem, ze względu na chęć zachowania ciszy i spokoju dla modlących się wiernych.

Dla kogo:

• Dla każdego, kto chciałby podziwiać panoramę miasta z wysokości wzgórza

• Dla osób zainteresowanych architekturą, sztuką, historią, religią

Dla kogo nie:

• Nie dla osób, które chcą robić zdjęcia we wnętrzu Bazyliki

• Osoby niepełnosprawne mogą mieć pewne problemy z zaplanowaniem tej wizyty, muszą pamiętać o dużej ilości schodów, które trzeba pokonać. Alternatywą jest złapanie kolejki – jednak trzeba przygotować się na potencjalne utrudnienia

• Tradycyjnie, do świątyni nie powinni wchodzić ludzie mający poważne problemy z kulturą osobistą

Co zobaczyć w pobliżu:

• Le Musée de Montmartre – okoliczne muzeum sztuki, w którym możecie przyjrzeć się trochę pasjonującej historii Montmartre. To wyjątkowa dzielnica właśnie ze względu na wielu artystów, którzy ją zamieszkiwali.

 Moulin Rouge – legendarny kabaret, miejsce, wokół którego zawsze krążyło wiele głośnych skandali, emocji i kontrowersji. Posłużyło jako inspiracja do musicalu z 2001 roku, o tym samym tytule, z Nicole Kidman i Ewanem McGregorem.

Jak dojechać:

Szczegółową rozpiskę linii metra i autobusów, którymi dotrzecie do Bazyliki, znajdziecie tutaj. Ze względu na wyjątkowe położenie świątyni i jej ogromną popularność, jeśli będziecie w pobliżu, z pewnością nie zabłądzicie :)

Gdzie zaparkować:

• Adres najbliższego parkingu: Anvers public car park, 41 Boulevard de Rochechouart, 75018 Paryż.

• Aby dostać się do Bazyliki trzeba przejść mniej więcej dwudziestominutowy spacer po schodach lub przejechać się kolejką. Nie możecie dotrzeć pod samą świątynię za pomocą autokaru lub samochodu.

Więcej informacji:

• Numer telefonu: 33 1 53 41 89 00 lub 1 53 41 89 00

• Strona internetowa: http://www.sacre-coeur-montmartre.com/

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.