Aljibes Árabes

Gdzie się znajduje: Calle Tenor Iribarne, 12, 04001 Almería, Hiszpania (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć?

Aljibes Árabes to jedenastowieczne dzieło hydrotechniki, które powstało z inicjatywy ówczesnego króla Jairán, kiedy to Almería była muzułmańskim królestwem. Natomiast rozbudowane dzięki następcom Al-Himyari i Al-Udri. Owe zbiorki wodne zostały zbudowane w celu dostarczania wody ludności, a przede wszystkim żołnierzom, kiedy to Almeria była pod oblężeniem. Objętość magazynowanej wówczas wody wynosiła 630 000 litrów, co wystarczało nawet podczas ciężkich walk. Znajdowały się w najwyższej części miasta (miejsce obecnego Puerta de Purchena), aby rozprowadzać wodę ze źródła Alhadra do każdego domostwa.

Ceglasta zabudowa wewnątrz wraz z fantazyjnymi łukami pokryta jest warstwą wapna i czerwonobrunatnej ochry, które służyły jako hydroizolacja.

Piękna zabudowa nie została pozostawiona samozniszczeniu. Oczyszczono i odnowiono wnętrze. Od 1968 roku mieści się w nim klub flamenco El Taranto. Odbywają się tutaj nie tylko pokazy taneczne, ale i pokazy mody oraz wiele różnych innych imprez kulturalnych i muzycznych. Na miejscu znajduje się bar, w którym możecie przekąsić tradycyjne dania hiszpańskie.

 

Kiedy zwiedzać?

W sezonie letnim (od czerwca do września)

Od wtorku do niedzieli 10:30–13:30; piątek i sobota 18:00–21:00

W sezonie zimowym (od października do maja)

Od wtorku do niedzieli 10:00–13:00; piątek i sobota 17:00–20:00

 

Ceny:

• Wejście nic Was nie kosztuje :)

 

Dla kogo:

• Dla rodzin z dziećmi

• Dla mających ochotę zobaczyć występy flamenco

• Dla chcących poznać lepiej okres muzułmański w historii Hiszpanii

• Dla turystów, którzy pragną zwiedzić obowiązkowe punkty w Almeríi

 

Dla kogo nie:

• Zarówno osoba ceniąca spokój, jak i osoba kochająca głośne hiszpańskie klimaty tutaj się odnajdzie.

 

Jak dojechać:

• Autobusem – L18

• Przystanek – Puerta de Purchena

• Następnie przejdźcie około 150 metrów na południe

 

Co zobaczyć w pobliżu:

 Cerro San Cristobal

 Puerta de Purchena

 Centro de Interpretación Patrimonial de Almería

 Catedral de Almería

• La Alcazaba

 

Gdzie zaparkować:

• Do dyspozycji nieśmiertelne uliczki

• Oraz w pobliżu Parking algea-tris Plaza Marín

 

Więcej informacji:

 http://bit.ly/2e8H0PE – zerknijcie jak jest w środku! Wygląda zachęcająco, prawda?

 http://www.eltaranto.com – strona klubu flamenco.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.